פעילות למען צדק חלוקתי במגזר הכפרי


פעילות האגודה לצדק חלוקתי ופורום הקרקעות נגד חוק הלאום:

הדיון בעניין חוק הלאום מתקיים בימים אלה בוועדת חוקה בכנסת, מדובר בחוק הנותן לגיטימציה לגזענות ואפליה בחברה הישראלית.

פורום הקרקעות בו חברה האגודה לצדק חלוקתי יצא עם סרטון ויראלי בכיכובו של דר' איציק ספורטה על האפליה במסגרת החוק בתחום הדיור. האגודה לצדק חלוקתי כתבה את התכנים, ניירות עמדה והוציאה הודעת לעיתונות בנושא זה.

המשמעות האמתית של החוק הנה שקבוצה מסוימת באוכלוסיה (חוכרי הקרקעות במושבים וקיבוצים) תוכל לבחור מי יהיה זכאי לגור על קרקעות של הציבור ולהדיר ערבים, מזרחיים, אתיופים, רוסים, משפחות חד מניות או חד הוריות, נכים ואוכלוסיות נוספות והכל בחוק יסוד. בדרך זו יפגעו המשטר הדמוקרטי, עקרונות של שוויון, כבוד האדם וזכותם הבסיסית של האזרחים להתגורר במחוז חפצם. מטבע הדברים, הראשונים להיפגע הם המיעוטים והחלשים ביותר - אך הם ממש לא יהיו האחרונים.

הסרטון הויראלי שיצא לקראת הדיון שהתקיים בוועדה, מתאר את המשמעות האמיתית של הסעיף. דר' איציק ספורטה המככב בסירטון מתאר בדרכו הייחודית במי פוגע סעיף זה. בפורום קוראים לחשיפה ותמיכה המונית שיביאו לביטול הסעיף . לצפייה בסרטון לחץ כאן.

פקודת האגודות השיתופיות הקנתה לאגודות השיתופיות ביישוביים ובהרחבות קהילתיות בהן מתגוררות עד 400 משפחות זכות להחליט מי יוכל לרכוש דירה ביישוב ומי יידחה ראו (סעיף ההגדרות וסעיף 6(ב) (תיקון מס' 8 לפקודת האגודה השיתופית)).

כיום הסינון נעשה על פי ועדת קבלה שבוחנת קריטריונים שונים, בהם גיל, יכולת כלכלית, קביעות, מאפייני היישוב וקריטריונים מעומעמים נוספים ובעייתיים של "אי התאמה לחיי החברה בקהילה" או "אי התאמה למרקם החברתי – תרבותי של היישוב".

החוק המוצע מציע לפגוע בזכותו הבסיסית של כל אדם לגור היכן שחפצה נפשו, על ידי חיזוק סמכותו של גוף פרטי, האגודה השיתופית של היישוב, תוכל לסנן את המתיישבים המעוניינים לגור ביישובים אלה.

אולם לא די בכך, " חוק היסוד אף יאפשר לאגודה השיתופית לספסר בקרקעות הציבוריות לכל המרבה במחיר ולהפיק רווחים בניגוד לדין תוך עריכת סלקציה בין המעוניינים להתיישב בהרחבות."

אם החוק יעבור תתקיים אפליה בדיור בחסות החוק. האפליה תוכל להתרחש בכל אזורי הארץ במגזר העירוני והכפרי כאחד אך תורגש יותר במגזר הכפרי שם הקרקעות הציבוריות מוחזקות על ידי המגזר החקלאי. בהתאם ללשון החוק: המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת". משמע - המנגנון המפלה והגזעני של ועדות הקבלה יזכה מעתה לקבל מעמד חוקתי בחוק יסוד וניתן יהיה גם לסנן ללא צורך בוועדת קבלה. האפשרות של קבוצה קטנה וחזקה באוכלוסיה לבחור את שכניה בהרחבות המושבים והקיבוצים, צפויה לפגוע בכולנו, יהודים וערבים כאחד, מזרחים, אתיופים, עולים חדשים, משפחות חד מניות או חד הוריות, נכים ואוכלוסיות נוספות.

הצטרף לרשימת התפוצה

הכנס את כתובת הדוא"ל שלך וקבל את חדשות האגודה ישירות למייל.

;