ביהמ"ש מקבל את עמדת האגודה לגבי דיור ציבורי

ב-25.11.18, ביהמ"ש השלום בת"א קיבל את עמדת ידיד בית המשפט שהוגשה בשם האגודה לצדק חלוקתי ע"י הקליניקה לקידום זכויות אדם באמצעות המשפט האזרחי בפקולטה למשפטים באונ' חיפה, ואיפשר לדיירת הדיור הציבורי הנמצאת באיחוד תיקים, לשלם משכנתה לרכישת הדירה בה היא מתגוררת


מאת: עו"ד רעות כהן, מנחת הקליניקה

על חייב שנמצא באיחוד תיקים בהוצאה לפועל נאסר לייצר חובות חדשים מחוץ לתיקים הקיימים (איסור על העדפת נושים). במקרה הזה דובר על חייבת שרכשה את דירת הדיור הציבורי שבה התגוררה בהנחה של כ-80% בהתאם לקריטריונים בחוק. לטובת הרכישה היא לקחה משכנתא, בעודה באיחוד תיקים, בהחזר חודשי של כ-2,000 ש"ח בחודש. כאשר רשם ההוצאה לפועל גילה זאת, הוא העלה לה את צו התשלומים שבתיק האיחוד מ-250 ש"ח ל-2,000 ש"ח בנימוק שאת הכספים שהיא מפנה לטובת המשכנתא, היא צריכה להפנות לתיק האיחוד שכן מדובר בהעדפת נושים.

החייבת התחננה בפני הרשם שוב ושוב שהיא לא יכולה לעמוד בצו התשלומים, אך הרשם פסק כי הוא לא ערכאת ערעור על החלטותיו. באמצעות הסיוע המשפטי, החייבת ערערה לבית משפט השלום, ואנחנו הצטרפנו במעמד ידידת בית משפט על-מנת להאיר את השאלה העקרונית: האם לקיחת הלוואה לטובת רכישת דיור ציבורי היא העדפת נושים אסורה.

בעמדה ניתן רקע על דיירי הדיור הציבורי, פורט על חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה) והתכליות שלו (הוצאה מעוני, צדק חלוקתי בעקבות עוול היסטורי וכו') וכן על הפערים במערכת ההוצאה לפועל בין חייבים ונושים. נטען כי החוק מאפשר לחייבים ליצור הוצאות מחוץ לתיק האיחוד כאשר מדובר בהוצאות לצרכים חיוניים וכי רכישת דיור ציבורי, קרי, יציאה מעוני והענקת אפשרות לצאצאי הדייר לצאת מעוני, הן צורך חיוני. פורטו קריטריונים שלדעת האגודה צריך לשקול כאשר באים להכריע האם מדובר בהעדפת נושים אסורה או האם להעלות את צו התשלומים, ובין היתר, כי יש להתחשב בתום הלב של החייב, בכך שלא ביצעה העדפת מרמה, שהיא משתייכת לאוכלוסייה מוחלשת, שהנושים אדישים בתיק ועוד.

בית המשפט קיבל את עמדת האגודה ופסק באופן תקדימי (לא נמצאה אף פסיקה שקבעה כי לקיחת הלוואה היא לא העדפת נושים אסורה) תוך אמירות חשובות על דיירי הדיור הציבורי.

בסופו של דבר, בית המשפט הפחית את צו התשלומים מ-2,000 ל-500 ש"ח, בהתאם ליכולת של החייבת, כך שהיא תוכל להמשיך לשלם את המשכנתא ולא לאבד את דירתה.

לכתבה בנושא: דיירי הדיור הציבורי יוכלו לקחת משכנתה לרכישת הדירה שבה הם מתגוררים, הארץ, 28.11.18


;