העליון: קרקעות חקלאיות אינן בבעלות המגזר החקלאי

פסק הדין הטרי (ע"א 463/18 קיבוץ חפציבה נ' קרן קיימת לישראל מיום 5.3.19) מאשר את עמדת האגודה לצדק חלוקתי, לפיה הקרקעות החקלאיות הינן קניין ציבורי


האגודה לצדק חלוקתי, בשם פורום הקרקעות בו היא חברה לצד הקשת הדמוקרטית מזרחית, אחוזת נגב ועוד, מברכת על פסיקת בית המשפט העליון בנושא קרקעות הקיבוצים חפציבה ובית אלפא.

קרקעות חקלאיות הינן נכס של הציבור בדומה לגז, לאויר, למים ולמחצבים. קרקעות חקלאיות ניתנו בידי המגזר החקלאי לשימוש חקלאי בלבד.

הפוטנציאל הכלכלי לשנות יעוד בקרקעות אלה לנדל"ן מניב, יוכל להתממש רק על ידי מי שיוכרו כבעלי הקרקעות. כחלק ממהלך אסטרטגי מחושב היטב, החלו להגיש עשרות קיבוצים תביעות רבות להכרת בעלות על קרקעות חקלאיות שבחכירתם, בכדי שבהמשך ניתן יהיה לשנות בהן יעוד ביתר קלות. אולם, פסיקת בית המשפט העליון עצרה אתמול מהלך זה. בית המשפט הזכיר לקיבוצים שמדובר בנכס ששיך לציבור ושניתן להם לשימוש בלבד.

לדברי עו"ד רויטל ברילנשטיין המייצגת את פורום הקרקעות: "המשמעות של פסיקה זו הינה למעשה חזרה על הדין החל, שלצערנו הלך ונשחק עם השנים. בית המשפט העליון עמד על האינטרס הציבורי הרחב כאשר הבהיר כי קרקעות חקלאיות הן נכס השייך לציבור ולא למעטים בחברה. הכוונה המעשית היא שבשעת שינוי ייעוד של הקרקעות, הכסף הרב שיתקבל, ייכנס לקופה הציבורית ויוכל לשמש לדיור ציבורי, דיור לנזקקים ולשכבות החלשות בחברה, ולא להתעשרותם של מעטים. פורום הקרקעות מברך על פסיקה חשובה זו וימשיך לעקוב ולוודא שהציבור והשכבות החלשות יהנו מהכספים שיתקבלו בעת שינוי ייעוד של קרקע חקלאית"

לקריאת פסק הדין לחצו פה.

עמדת האגודה מצויינת בכתבה הבאה:

החקלאים מאוכזבים מפסיקת העליון: "שחיקת הזכויות הקרקעיות עד איונן המוחלט", כלכליסט, 6.3.19

בעקבות הדיון, וטרם פרסום פסק הדין, נקראה עו"ד ברילינשטיין לראיון בערוץ הכנסת בנושא:

בעקבות החלטת העליון יצא לאור הצדק החלוקתי? 3.3.19 - וידאו

דיווחים נוספים בעיתונות:

ביהמ"ש העליון אינו מכיר בזכויות בעלות של יישובים חקלאיים על קרקעותיהם, גלובס, 5.3.19

עכשיו זה רשמי: העליון ביטל את טענות הקיבוצים לבעלות על הקרקע, Ynet, 5.3.19

הפסד לקיבוצים בעליון: לא יוכרו כבעלים בקרקע - אלא כחוכרים בלבד, דה-מרקר, 5.3.19

;