עדכונים מפעילות האגודה לצדק חלוקתי

התכתבות עם מקבלי החלטות ופרסומים באמצעי התקשורת


עדכונים מפעילות האגודה

האגודה לצדק חלוקתי הפועלת למען הקצאה צודקת ושוויונית של משאבי ציבור בישראל, לוקחת חלק במצעד זכויות האדם שמארגנת האגודה לזכויות האזרח בתאריך ה- 7.12.2012 בשעה 11:00 מכיכר הבימה, בתל אביב. קונצרט זכויות האדם הגדול יערך בשעה 13:00 בכיכר רבין. האגודה לצדק חלוקתי קוראת לכם להצטרף למצעד. לפרטים נוספים ראו: http://themarch.org.il
עתירה לבג"ץ – לעצור את מכירת נכסי רשות הפיתוח בעכו העתיקה:

הקליניקה לזכויות אדם בחברה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ועמותת "ידיד" הגישו בשבוע שעבר עתירה לבג"ץ בבקשה למתן צו על-תנאי נגד ראש הממשלה, שר השיכון, שר האוצר ורשות מקרקעי ישראל.

העותרים מבקשים מבג"ץ להורות למדינה להפסיק באופן מיידי מכירה של נכסי רשות הפיתוח לגורמים פרטיים, עד להכנת תוכנית שתייעד ולו חלק מנכסי רשות הפיתוח לצרכים חברתיים, לרבות דיור ציבורי בהתאם לחובות רשות המקרקעין על-פי חוק רשות מקרקעי ישראל.

לטענת העותרים, המיוצגים בידי עורכי הדין שרון הורנשטיין והרן רייכמן מהקליניקות המשפטיות בחיפה, לאורך השנים נכסי רשות הפיתוח נוהלו על-ידי חברת ניהול שונות, ביניהן עמידר, והושכרו לאוכלוסיות מוחלשות ודלות-אמצעים.

למרות התפקיד החברתי וההיסטורי של דירות הרשות לפיתוח, החלטה 921 של מינהל מקרקעי ישראל מונעת למעשה מדיירים מאוכלוסיות מוחלשות לרכוש את הדירות, וזאת לאחר שהגבילה את גובה ההנחה לסכום של 200 אלף שקל (צמוד למדד החל מינואר 97 (סכום שאינו מצוי בכיסם של רבים מהדיירים).

עוד מצוין בעתירה כי במסגרת העברת הנכסים לידיים פרטיות, לא הוקצו נכסים כלשהם לצרכים חברתיים, לרבות דיור ציבורי או דיור בר-השגה, ומדיניות זו מובילה לתהליך של מכירת עתודות נכסים של מדינת ישראל, אשר יכולים עדיין לשמש כמשאב לפתרונות דיור או לצורכי חברה.

"המצב הנוכחי גורם לכך שמתבצעת מכירה כוללת של נכסים אלה ליזמים פרטיים, וזאת על חשבון זכויותיהן של משפחות המתגוררות בחלק מהנכסים או כאלה שממתינים היום לדיור ציבורי. אנו סבורים כי יש לאפשר לרשויות המקומיות לנצל נכסים אלה לשם מחוסרי דיור מקומיים, תוך לימוד מדגמים חדשים בעולם של שיתוף-פעולה עם המגזר העסקי והמגזר ללא מטרות רווח", אומרים עורכי הדין רייכמן והורנשטיין, ומוסיפים כי יש לשקול אפשרות של שימוש אחר בנכסים אלה המוצאים למכירה במסגרת מכרים.

לאור התנהלות המדינה טוענים העותרים כי עד לקביעת מדיניות מתאימה קיים הכרח בהפסקת מכירת הדירות לידיים פרטיות, מדיניות שמאפשרת העברת נכסי הציבור ללא שקילת אפשרות שימוש בנכסים אלה לשם פתרונות דיור חברתיים.

כזכור, האגודה לצדק חלוקתי, בשיתוף עם הקליניקה לזכויות אדם בחברה באוניברסיטת חיפה והעמותה לפיתוח קהילתי בעכו, מקדמת פרויקט שנועד לסייע לתושבי העיר העתיקה עכו בנושאי דיור, ולשמירה ולמימוש זכויותיהם בתוך העיר העתיקה (ראו כתבה בעניין).

האגודה לצדק חלוקתי מברכת על הגשת העתירה ומקווה שבג"ץ יתערב לביטול ההחלטה הנ"ל, המתירה את הוצאת הנכסים למכירה במכרזים פתוחים, באופן שמייבש את מאגר הדירות שיכול להיות מנוצל לקידום פתרונות דיור חברתיים בעיר העתיקה, ללא כל התחשבות בצרכי האוכלוסייה המקומית, ובאותה עת ההחלטה בנוסחה הנוכחי מביאה לדחיקה נוספת של הדיירים המוחלשים שאינם יכולים לרכוש את הנכסים בהם הם גרים כיום.
עדכונים מפעילות הקואליציה לדיור בר השגה :

הגשת ערר על החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ת"א:

הקואליציה לדיור בר השגה הגישה ביום 30.10.2012 ערר על החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ת"א, בעניין תוכנית צפון מערב ת"א.

המדובר בתוכנית ענק לבניית כ- 11,000 יח"ד, במקור התוכנית הייתה אמורה לכלול 2,160 יח"ד דיור בר השגה, שמתוכן 1,000 בשטח הפרטי, אולם בעקבות התנגדויות מצד בעלי הקרקע, הוועדה מחקה את ההוראות הנוגעות לדיור בר השגה בשטחים הפרטיים, זאת לאחר שחוקר מטעם הוועדה המליץ על כך; הנימוק של הוועדה למחיקת ההוראות היה שמדובר בפגיעה בקניין.

בכלי התקשורת פורסם כי יחידות אלו יועברו לשטחים ציבוריים בבעלות עיריית ת"א או רשות מקרקעי ישראל, אך אין לכך כל ביטוי בהחלטה.

בערר טענה הקואליציה כי קביעת החוקר היא מרחיקת לכת וכי הסיבה למחיקת ההוראות לכלול דיור בר השגה בשטחים הפרטיים הינה פרשנות מוטעית של המצב המשפטי, שעה שברור כי מבחינה תכנונית הוכר הצורך בדב"ה גם בשטחים הפרטיים, שהם רוב השטחים במתחם ענק זה.

הערר הוגש לועדת משנה לעררים במועצה הארצית לתו"ב לאחר שניתנה רשות ערר על ידי יו"ר הוועדה המחוזית בתל-אביב. את הערר כתב עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח בסיוע של המתכננת שרי קרוניש מעמותת במקום, החברות בקואליציה לדיור בר השגה.

לקריאת הערר, בקרו בבלוג הקואליציה

הקואליציה הוציאה מסמך לשילוב הוראות דיור בר השגה בתוכניות לדיור לאומי:

ביום 12.11.12 הוציאה הקואליציה מסמך מנחה לשילוב הוראות לדיור בר השגה בתכניות לדיור לאומי, שהן תכניות המקודמות על פי חוק הליכי תכנון ובניה להאצת הבניה למגורים (חוק הו"דלים). המסמך מתייחס לכלים השונים לדיור בר השגה בחוק ובמיוחד לכלי החדש שמאפשר ליעד שטח בתכנית לדיור בהישג יד להשכרה, ולקבוע את מחירו, תנאי ההשכרה והזכאים. מעל שנה מאז שנכנס לתוקף, הועדות לדיור לאומי לא הפעילו את הסמכות ליעד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה, והיא הפכה לאות מתה. בעקבות זאת גם הקואליציה הגישה התנגדויות בשתי תוכניות בירושלים, בתכנית בעפולה ובקרית גת. לגבי התכניות בירושלים (מלחה ומשואה) גם הגישה הקואליציה עתירות לבית המשפט לעניינים מנהליים. העתירות ידונו בקרוב, ביום 27.11.12. המסמך נועד להטמיע בקרב מתכננים ואנשי הוועדות את הוראות החוק ואת האפשרויות שלהם לקדם דיור בר השגה במסגרתן.

את המסמך חיברו המתכננות חגית נעלי יוסף ושרי קרוניש מעמותת במקום החברה בקואליציה לדיור בר השגה. המסמך יופיע בבלוג הקואליציה, וניתן לקבל אותו לפי דרישה.;