עדכונים מפעילות האגודה

פניות למקבלי החלטות, פרסומים בתקשורת ועוד


פתרון זמני למחוסרי הדיור בדירות פנויות בקיבוצים –
האגודה לצדק חלוקתי פנתה לשורה ארוכה של מקבלי החלטות ביניהם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו שר הבינוי והשיכון מר אריאל אטיאס, שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ והיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין וטענה בפניהם כי יש לאפשר למחוסרי הדיור להתגורר בדירות פנויות בקיבוצים. ממשרד היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי הפניה הועברה לטיפולה של עו"ד שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

רקע לפניה: מאות אלפי ישראלים קמו הקיץ בדרישה לצדק חברתי וצדק חלוקתי. אך עדיין ישנם מחוסרי דיור, חלקם אף משפחות חד הוריות עם ילדים שיישארו ללא קורת גג בחורף המתקרב. הממשלה והרשויות המקומיות לא נותנים מענה סביר למחוסרי הדיור בדרך של דיור ציבורי או סיוע בדיור ובכך בפוגעים בזכויותיהם הבסיסיות ובכבוד האדם שלהם. בעוד שפיתרון קבע מחייב "שינוי דיסקט" ולקיחת אחריות על ידי המדינה לספק פתרונות דיור לאזרחיה, קיים פיתרון זמני, זמין ומיידי לבעיה קשה זו. הפיתרון הוא לאכלס את מחוסרי הדיור בדירות פנויות בקיבוצים, בהמשך להחלטה חדשה שהתקבלה במועצת מקרקע ישראל ומאפשרת השכרת דירות בקיבוצים.
השכרת דירות בקיבוצים הייתה עד היום פעולה בלתי חוקית שהמדינה סירבה להכיר בה, מכיוון שמדובר על קרקע שהוקצתה ללא כל תשלום או תמורת תשלום מזערי לשם חקלאות ומגורי חברי הקיבוץ בלבד. למרות אי חוקיות זו, התופעה התרחבה בשנים האחרונות בקיבוצים, תוך חריגה מהשימושים המותרים במקרקעי המשבצת ותוך הפרה של הוראות חוזה המשבצת.
אך בעוד שהמדינה והרשויות המקומיות ממהרות לפנות את מחוסרי הדיור מן המאהלים, אי חוקיות השימוש במקרקעי הציבור בקיבוצים זכתה לתגובה אחרת לגמרי: לגליזציה של התופעה הבלתי חוקית ומתן הטבות מרחיקות לכת לקיבוצים.
במסגרת ישיבת מועצה שהתקיימה ב-30 במאי השנה התקבל הסדר זמני במסגרתו נקבע שקיבוץ ישלם דמי שימוש שנתיים בשיעור של 5 אחוז מהסכום אותו הוא גובה בגין השכרת יחידות הדיור עבור השכרת כל יחידות הדיור בקיבוץ. על תשלום זה יחולו הנחות אזור עדיפות לאומית על פי החלטות המועצה התקפות. מדובר בהטבה אדירה שניתן להעריכה לכל הפחות בעשרות רבות של מליוני שקלים לשנה!!!
בהודעת דוברת רשות מקרקעי ישראל נאמר כי בהמשך לדרישת יו"ר המועצה, השר אריאל אטיאס, אף נקבע כי הקיבוצים יחויבו להשכיר דירות קטנות בתחומם לזוגות צעירים חסרי דיור. יחד עם זאת ההחלטה מותירה בידי הקיבוצים את היכולת לגבות מצעירים מחוסרי דיור אלו שכר דירה ככל העולה על רוחם. (השכרה שכאמור הייתה בלתי חוקית עד היום ומתבצעת על מקרקעי הציבור).
לעמדת האגודה לצדק חלוקתי ראוי לאפשר למחוסרי דיור כגון זכאי דיור ציבורי לגור בדירות הפנויות בקיבוצים. ההחלטה שהתקבלה במועצת מקרקעי ישראל, מעניקה הטבה מרחיקת לכת לחברי הקיבוצים אשר זוכים להשכיר דירות שהוקמו על קרקעות ציבוריות, שהוקצו לו ללא כל תשלום או עבור תשלום זעום, מהווה פרס על פעילות בלתי חוקית ואף מתמרצת חקלאים לזנוח את החקלאות ולהתפרנס מספסרות במקרקעי הציבור וכל זאת תמורת תשלום זעום וזניח לקופה הציבורית בסך 5% בלבד תוך ויתור שערוריתי על הכנסות המוערכות בעשרות רבות של מליוני שקלים השייכים לכלל הציבור.
האגודה קראה לממשלת ישראל, למועצת מקרקעי ישראל ולשר אטיאס להתנות את אישור ההטבה השערוריתית הזו בהקצאת 20% מכל הדירות המושכרות בקיבוצים למשרד השיכון וזאת ללא תמורה נוספת מעבר להטבה מרחיקת הלכת בסך 95% מערך ההשכרה שניתנה בהחלטה. ולחלק דירות אלו על פי קריטריונים שקופים ועל פי עקרונות הצדק החלוקתי למחוסרי דיור.
ראו פרסומים בעניין:
"פתרון זמני למחוסרי הדיור שיפונו מהמאהלים - בקיבוצים" - גלובס
ביהמ"ש לעניינים מינהליים בת"א פסק שלשום שיש לפנות את כלל האוהלים בתל אביב עד מחר Economist
האגודה לצדק חלוקתי: ”קיים פיתרון זמני למחוסרי הדיור שצפויים להתפנות ביום רביעי מהמאהלים” ספונסר
קריאה של הארגונים לרשויות לא לפנות את מחוסרי הדיור מהמאהלים -
http://www.iba.org.il/bet/?entity=784913&type=1, ברדיו רשת ב'

בחירת מנהל חדש לרשות מקרקעי ישראל -
לעמדת האגודה לצדק חלוקתי מצוקת הדיור הזועקת לשמיים והמחאה החברתית המוצדקת, מוכיחים כי להנהגת רשות מקרקעי ישראל דרושה דמות עם רקורד של עשייה חברתית, לצורך הגשמת עקרונות חברתיים הנחוצים כדי לספק מענה לבעיות הדיור ואספקת הקרקעות במדינה.
ראו טור דעה בעניין ynet "ראש מינהל המקרקעין לא צריך להיות אדם פוליטי - כלכלה" מאת עו"ד רויטל ברילנשטיין, רכזת האגודה לצדק חלוקתי.

פרסומים אודות קרקעות חקלאיות:
הוודלים והקרקעות החקלאיות –
בכלכליסט - http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3542309,00.html
בדה מרקר - החלטה 1101
http://www.themarker.com/misc/article-print-page/1.1485552
במעריב -סיכום שנת הנדל"ן
http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/291/112.html

שקיפות:
אתר משרד הקליטה בלתי נגיש ליוצאי אתיופיה - ברשת - הארץ


בגיליון:"האגודה לצדק חלוקתי למקבלי ההחלטות: "חוק זיכיון ים המלח פוגע קשות במשאבי הציבור ובזכויותיו, ומקנה הטבות בלתי סבירות לגורמים פרטיים המחזיקים ברכוש הציבורי""; "האגודה לצדק חלוקתי: "דווקא בשל מצוקת הדיור אין להעניק לגורמים פרטיים להמשיך להחזיק במבני ציבור ולהעניק להם הנחות אזור בעת שינוי ייעוד. על המדינה להשיב מבנים אלה לחזקתה ולהקצותם לאוכלוסיה נזקקת ולמטרות דיור ציבורי ודיור בר השגה"";"האגודה לצדק חלוקתי לוועדת רוטקופף: "יש לבטל את משטר הנחלות ולהנהיג מדיניות חדשה להקצאת קרקע חקלאית, המתאימה לזמננו""; עדכונים נוספים מפעילות האגודה".


;