עוד לא אבדה תקוותנו: הקואליציה נגד הפרטת הקרקעות

מאת פרופ' יוסי כץ וד"ר אלכסנדר (סנדי) קדר


ביום רביעי שעבר הצליחה קואליציה אמיצה של אזרחים אכפתיים, ארגונים לשינוי חברתי וחברי כנסת מחויבים, לבלום, ולו באופן זמני, את הפרטת הקרקעות הציבוריות באמצעות חקיקת התיקון לחוק מינהל מקרקעי ישראל. תיקון זה, המכונה אמנם "רפורמה" מהווה לאמתו של דבר מהפכה של ממש במשטר המקרקעין ואף במשטר הישראלי בכללותו ועלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על החברה הישראלית וערכיה.
הקואליציה שנאבקת בחוק המיועד להפריט חלק ניכר מהקרקעות בעלות הערך בישראל, ובסופו של יום אולי אף את מרבית מקרקעי ישראל, היא מחזה נדיר ומעורר אופטימיות. היא מפגישה קצוות וניגודים אידיאולוגיים.
במאבק נגד הפרטת הקרקעות חברו ארגוני ימין מובהקים כגון חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, התנועה לשמירת אדמות הלאום, הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, תנועת בני עקיבא ותנועת 'אם תרצו'; ארגוני מרכז ושמאל כגון תנועת דרור ישראל, השומר הצעיר, המחנות העולים, הזרם השיתופי בתנועה הקיבוצית, המטה הסוציאל-דמוקרטי והנוער העובד והלומד; ארגוני זהות יהודיים כגון מכון שיטים ובינ"ה; ארגוני זכויות אדם וארגונים חברתיים כגון האגודה לצדק חלוקתי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לזכויות האזרח ובמקום, וקבוצות ירוקות כגון אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע ועוד. חברי הכנסת הנאבקים שכם אל שכם חוצים את כל הקשת הפוליטית – מאורי אריאל ועד דב חנין, משלי יחימוביץ ועד ציפי חוטבולי, מחנא סוויד ועד עותניאל שנלר, מדני דנון ועד עמיר פרץ. גם השרים משה (בוגי) יעלון ודניאל הרשקוביץ התגייסו למאבק.
גם אנו, כותבי מאמר זה, יריבים רעיוניים הנמצאים בדרך כלל משני צידי המתרס החוצה את החברה הישראלית בין ימין ושמאל, "ניצים" ו"יונים", חלוקים על עתידם של השטחים/שטחי יהודה ושומרון, מעמדם של הערבים/פלסטינים אזרחי ישראל, דת ומדינה, וסוגיות הקשורות ביהדותה וציוניותה של מדינת ישראל.
אך במאבק ההיסטורי הזה מסתבר שיש גם מכנה משותף משמעותי המעורר תקווה רבה.
אנו חולקים יחד את הדאגה העמוקה לעתידה של החברה הישראלית וזהותה, את התקווה לסולידריות, את השאיפה לצדק חברתי, את הרצון לדאוג לא רק לכאן ועכשיו אלא גם לדורות הבאים. אנו שותפים בהכרה בכך שקרקע היא משאב ייחודי שאינו ניתן לחידוש, אנו חוששים יחדיו מפני שליטה ריכוזית בקרקע על ידי בעלי הון, כולל הון זר וגורמים העוינים את טובת המדינה. אנו רואים בהפרטת הקרקעות פתח לשחיתות והשחתה ולהתפוררות המארג המחבר בין חלקי החברה הישראלית. מאז שלבי החקיקה הראשונים אנו עוקבים בשאט נפש אחר האופן בו מפלגות וחברי כנסת מוותרים על האידיאולוגיה המוצהרת שלהם במהלכים כוחניים שמנסים להשתיק את המתנגדים.
על בסיס הסכמה זו, אנו משתפים פעולה, יחד עם רבים וטובים אחרים, במאבק נגד הפרטת הקרקעות.
מה יש בה בהצעת החוק הזו שמאחדת כל כך הרבה מחנות מנוגדים?
הצעת החוק היא מהלך ניאו - ליברלי שמפריט והופך לסחורה את האדמה עליה אנו חיים. הצעת החוק דורסת ערכי יסוד ציוניים-יהודיים, חברתיים ואוניברסאליים עליהם גדלנו, חונכנו ומחנכים אנו; היא מוציאה את נציגי הציבור מהשליטה על הקרקע ומעבירה את השליטה בקרקע למוסד לא שקוף; היא פותחת פתח לשחיתות והטבות למקורבים; היא תצמצם עד מאוד את האפשרות להשתמש במקרקעי הציבור ליעדים ציבוריים; היא מחלקת הטבות לחזקים בחברה שישלטו בעתודות הקרקע של כולנו; היא מותירה בחוץ את הקבוצות החלשות ביותר; היא תגביר את הפערים החברתיים; היא פוגעת בערכי הצדק החלוקתי; היא פוגעת בערכי הטבע והסביבה והיא ממשכנת האינטרסים של הדורות הבאים לטובת הטבות לדור הנוכחי.
מעבר לכל, באמצעות הפיתיון של העברת הבעלות בדירות, מכינים את הקרקע למהלך האמיתי שעליו אף אחד לא מדבר והוא זה שצריך להדאיג את כולנו - בעיר, בקיבוץ ובמושב, במרכז ובפריפריה, ערבים ויהודים, דתיים וחילונים: בשלב הבא הקרקעות הפנויות שלנו תימכרנה לקבוצה מצומצמת של בעלי ההון שבאמצעות השליטה בקרקע ישלטו גם בנו. כך זה נעשה במהלכים ניאו- ליברלים במקומות רבים אחרים, מדרום אמריקה ועד מזרח אירופה, וכך, בניגוד לכל ההכחשות וההרגעות, עלול לקרות גם כאן.
החדשות הטובות הן שעדין לא מאוחר. הקואליציה המופלאה הזו לא רק שהצליחה להכניס שינויים בהצעת החוק מאז שזו נכנסה לחוק ההסדרים ועד שהוצגה במליאה ביום ד'; היא הצליחה לגרום לממשלה למשוך את הצעת החוק באופן זמני. אבל כוהני דת ההפרטה, נתניהו, ברק ואטיאס, שמבחינתם דין הפרטת קווי תקשורת ודין הפרטת מקרקעי ישראל חד הם, מפעילים את כל כוחם להעביר את ההצעה, אולי כבר בשבוע הבא.
זה הזמן להתעניין, להתגייס ולהיאבק. זהו רגע היסטורי, וברגע זה, אנשים ישרי דרך צריכים לחבור ולעצור את המהפכה הרגרסיבית הזו. אולי עוד לא אבדה תקוותנו – אבל זה תלוי בכל אחד ואחד מאיתנו.
קואליציית הענק שנוצרה סביב ההתנגדות לחוק אל לה להתפזר בתום המאבק הנוכחי. עליה להיות נכונה למאבקים הבאים על דמותה של המדינה. לא עוד מיתוג המפריד אלא חיפוש מתמיד אחר המשותף. אנו מאמינים שהוא לא מעט.
ד"ר אלכסנדר (סנדי) קדר יו"ר האגודה לצדק חלוקתי, מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ופרופסור אורח בפקולטה למשפטים באוניברסיטת מישיגן.
פרופ' יוסי כץ מכהן כראש הקתדרה ללימודי תולדות הקק"ל באוניברסיטת בר אילן, חשף את פרשת הימצאו בישראל של רכוש השייך לנספי השואה ופעל לתיקון העוול.
המאמר פורסם באתר האינטרנט של העיתון מעריב - :"NRG"
http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/923/932.html

בגיליון: עוד לא אבדה תקוותנו: הקואליציה נגד הפרטת הקרקעות ; סקר הקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות; המפסידים והמרוויחים בפרויקט ה"הרחבות"; עדכונים לחודש יולי 2009


;