סקר הקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות

כמעט 60% מהציבור חושבים שהנהנים העיקריים מהרפורמה יהיו בעלי ההון; רק כ-9% חושבים שהנהנה העיקרי יהיה האזרח הקטן.


58.2% מהציבור חושבים, שהנהנים העיקריים מהרפורמה להפרטת הקרקעות יהיו בעלי ההון ואילי הנדל"ן, כך עולה מממצאי סקר, שערכה הקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות.[1] רק 9.3%% מהנשאלים ענו, כי הנהנה העיקרי מהרפורמה יהיה האזרח הקטן. הסקר נערך על ידי חברת טלסקר לקראת כנס חירום בכנסת, שקיימו הקואליציה והשדולה הסביבתית – חברתית ביום 29/07/09, וכלל 500 נשאלים מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת.
הממשלה בוגדת באינטרס הציבורי
רק 16.6% מהנשאלים חושבים, שראש הממשלה ותומכי הרפורמה מייצגים את האינטרס הציבורי בשמירה על קרקעות המדינה. זאת, לעומת 57% מהנשאלים, שחושבים שהאינטרס הציבורי מיוצג על ידי קואליציית ארגונים חברתיים - סביבתיים.
כפועל יוצא, 47.3% מהנשאלים מתנגדים לרפורמה להפרטת קרקעות המדינה, מתוכם 32.6% ציינו כי הם "מאוד מתנגדים". זאת, לעומת 29.4% שציינו שהם תומכים ברפורמה, מתוכם רק 10% ש"תומכים מאוד".
עוד בסקר: כ- 43% מהנשאלים מאמינים, שחברי הקואליציה שנעדרו מההצבעה במליאה ביום רביעי ה- 22/07/09 "עשו את הדבר הנכון", מתוכם 24.2% חשבו, שחברי הכנסת "חיזקו את תדמיתם בכך שגילו אחריות אישית ולאומית". זאת, לעומת 27.8% שטענו, כי חברי הכנסת, שפעלו בניגוד לעמדת ראש הממשלה, טעו ופגעו באיתנות הממשלה והקואליציה.
לטענת הקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות: "הציבור לא פראייר, ולא מוכן שימכרו לו לוקשים. כל בר דעת מבין, שבשביל לסגור מרפסת לא צריך למכור את קרקעות המדינה, ושכשמפריטים את הקרקעות היקרות ביותר במדינה – מי שיקנה אותן יהיו בעלי הון שידם תהיה משגת, בעוד יתר האזרחים נאנקים תחת עול מחירי הדיור העולים והמשכנתאות הדרקוניות. יהא המניע של ראש הממשלה אשר יהיה, כמי שנבחר בבחירות דמוקרטיות ושמפלגתו אפילו לא זכתה למירב הקולות, ראוי שהוא ייתן את הדעת לרחשי הציבור ויבחן חלופות למכירת החיסול של אדמות המדינה."

__________________________________[1] הארגונים החברים בקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות הם: אדם טבע ודין, במקום, גרינפיס, האגודה לזכויות האזרח, האגודה לצדק חלוקתי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, התנועה לאיכות השלטון, חיים וסביבה, ידיד – מרכזי זכויות בקהילה, ידידי כדור הארץ – המזרח התיכון, מגמה ירוקה, מרכז השל ושתי"ל. ריכוז וליווי הקואליציה נעשה על ידי שתי"ל. מנהל הקמפיין הוא חגי אלון, מנכ"ל מעוף. הקואליציה נתמכת על ידי הקרן החדשה לישראל, הקרן לסביבה ירוקה וקרן טל.

בגיליון: עוד לא אבדה תקוותנו: הקואליציה נגד הפרטת הקרקעות ; סקר הקואליציה האזרחית - סביבתית נגד הפרטת הקרקעות; המפסידים והמרוויחים בפרויקט ה"הרחבות"; עדכונים לחודש יולי 2009


;