האגודה בתקשורת


האגודה פועלת באופן רציף לניטור, חשיפה והפצה של מידע רלוונטי בערוצים תקשורתיים. האגודה רואה חשיבות רבה בעבודה מול אנשי התקשורת להעלאת המודעות למתרחש, ולהעלאת המתרחש לסדר היום לצורך הפיכת המאבק לציבורי. במהלך השנה החולפת זכתה האגודה בלמעלה מ- 200 אזכורים ופרסומים בכלי התקשורת השונים. האגודה שמה לה למטרה להמשיך ולדאוג לסיקור תקשורתי מרבי לנושאים הנחשפים והמטופלים על ידה.

מצורפת להלן רשימה תמציתית של אזכורים בולטים מתקופת הדיווח האחרונה (על פי סדר כרונולוגי):

· "סערה בחוף פלמחים" כלכליסט מאת נמרוד בוסו

האגודה לצדק חלוקתי והקשת הדמוקרטית מזרחית מתנגדות להחלטה שמעניקה הטבות רק לחלק מחברי הקיבוץ בניגוד לעקרונות השוויון והצדק החלוקתי ומפלגת את הקיבוץ.

· "מי הרשויות הכי עשירות באזור השרון? מחקר חדש מציע איחוד רשויות , מאת יעל דראל אתר וואלה.

מחקר בחן את חלוקת המשאבים בין ערי השרון למועצות האזוריות - וגילה פער משמעותי בהכנסות מארנונה לטובת המועצות. איך זה קורה ומה המלצת החוקרים?"

· "קוראים לנו בוגדים ,אבל מירי רגב, איילת שקד, ואפילו משרד ראש הממשלה - כולם עובדים איתנו" מאת נבו זיו ידיעות אחרונות

· "הממשלה לא מכחישה את הקשר לקרן החדשה - מאת גיל רונן ערוץ 7

מנכ"ל הקרן החדשה התגאה בקשרי העבודה של קרן השמאל הקיצוני עם משרדי הממשלה. כיצד הגיבו המשרדים?"

עו"ד רויטל ברילנשטיין התראיינה באריכות לסדרה של חמש כתבות טלוויזיוניות, העוסקת בשאלות של צדק וחלוקת משאבים במובנם הרחב. ראו חלק מהתוכניות בעמוד הפייסבוק של פורום הקרקעות וכן בעמוד הפייסבוק של האגודה לצדק חלוקתי (כל התוכניות מצויות אף באתר הפייסבוק של התוכנית "מחוץ לבועה") כתבות אלה משודרות שידורים חוזרים.

· "הנכסים במיליונים, מכונית היגואר, השערוריות - ולמה אף אחד לא יקרא למיקי זוהר "אפס"?

בהקשר לדיון שנערך על וועדות הקבלה - "זוהר לא דן לעומק בעמדת האגודה לצדק חלוקתי וארגונים חברתיים אחרים שטענו שיש בעיה בנתונים, משום שאנשים שנדחו על ידי הוועדות מרגישים קושי לערער על כך. לדיון בוועדה הוזמנו אנשים שנדחו על ידי ועדות קבלה, אבל זוהר לא טרח לברר את שמם לפני שקרא להם לדיון והעדיף להצמיד להם שמות תואר לא מחמיאים. "המקופח, מה שמו?", אמר כאשר הזמין את הדובר להזמין את סיפורו האישי מול ועדת הקבלה. בתום הדיון מתח ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) ביקורת על התנהלותו של זוהר. "הוא התבטא בצורה מבזה מאוד כלפי חלק מהאנשים שהשתתפו בדיון", אמר יונה. "זה לא מכבד את הוועדה ולא את הכנסת. לא היה כאן ניסיון התחלתי כנה לבוא ולהתמודד עם הבעיה ולבחון אותה על כל היבטיה"."

· "פיצול נחלה במושבים ? עדכונים חדשים " מאת אלדד נתנאל ישובניק נט.

· אתם שואלים המדור עונה – חכירה זה רע? מאת יעקב דרומי MYNET

"בעקבות בגץ של האגודה לצדק חלוקתי, הוקפאו החלטות הנוגעות למגזר החקלאי ומועצת מקרקעי ישראל עתידה לדון בהצעות החלטה חדשות...".

· לאחר 6 שנות הקפאה: סביון תורחב, החקלאים יפוצו לפי הערכת שמאי

הפקעת 35 דונם במושב מגשימים לטובת הרחבת היישוב סביון צפויה לצאת לדרך, עם סיום הסכסוך בין רמ"י לחקלאים. בפסק דין נקבע שסכום הפינוי ייקבע על ידי שמאי, כפי שדרשו החקלאים, ויתאפשר להם לרכוש מגרשים בפטור ממכרז

מאת דותן לוי כלכליסט

· תקווה ויאוש בדרום תכנית החומש לבדואים אושרה בממשלה, האם יש סיכוי שהיא תעבוד? דבר ראשון מאת יניב כרמל 13.2.2017

תכנית החומש לפיתוח המגזר הבדואי עומדת על כ-3 מיליארד ש"ח | התכנית מגובה בצוות יישום מקצועי - אך האם די בכך כדי להוביל לשילובה של האוכלוסייה? | "יש התעלמות מצורת החיים הבדואית, אני חרד לגורל המדינה"

"ד"ר סנדי (אלכסנדר) קדר עומד בראש האגודה לצדק חלוקתי, גלגול מסוים של התנועה שנקראה הקשת הדמוקרטית המזרחית. כמשפטן, הוביל את העתירות של הקשת המזרחית כנגד זכויות היתר, לשיטתו, של הקיבוצים בקרקע ציבורית, מה שהוביל לפסיקה בבג"ץ של השופט תיאודור אור אשר טבע את המושג "צדק חלוקתי". קדר מסייע גם לבדואים בהתמודדותם מול רשויות המדינה בתביעות הבעלות שלהם על הקרקע, והוא מודאג מאד"...

ראיון עם קדר על רקע האירועים הקשים באום אל חיראן.

· "ראיתי פרופסורים שמוכרים את המוניטין שלהם בשביל כסף - "המקום הכי חם בגהנום" מאת שרון פורר 26.2.2017

עשרות מרצים בכירים באקדמיה מעניקים מהשכלתם וניסיונם (שהשיגו במימון הציבור) לטובת הבנקים והחברות הגדולות במשק, תמורת שכר שמגיע למאות אלפי שקלים. מי קיבל מאיגוד הבנקים 350 אלף ש"ח, ומדוע קולם של אלה שמחנכים את כלכלני העתיד כמעט ולא נשמע לטובת הציבור.

פרופ' סנדי קדר התראין בהרחבה : " פרופסורים בודדים בלבד כתבו חוות דעת פרו בונו, והן היו לטובת המדינה”, אומר ד”ר סנדי קדר מאוניברסיטת חיפה. “בעיה חמורה יותר היא שחלק מהפרופסורים משמשים גם כיועצים של החברות הגדולות, וככה החברות משתיקות ביקורת אפשרית. למדינה קשה לרוב למצוא אנשי אקדמיה שיתנו חוות דעת נגדיות לתאגידים. במשבר מניות הבנקים בשנות ה-80, למשל, הייתה ביקורת על החוגים לכלכלה שלא ביקרו את הבנקים, כי רבים מהמרצים היו קשורים בבנקים"...

· לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, שגרירים ודיפלומטים ממדינות האיחוד האירופי ביקרו בחיפה ללימוד אודות מצב הדיור והתכנון בקרב האוכלוסייה הערבית בעיר – מאת שושן מנולה כלבו חיפה

לפרסומים נוספים בעניין:

Alarab

BukjaNet

AlwatanVoice

KnoozNet

·בעקבות פנייה ליועץ המשפטי של חברת עמידר, התחילו לפרסם מכרזים בשפה הערבית מאת אורית דביר – אתר נדל"ן


טרם הפנייה התקיים מצב אבסורדי במסגרתו מכרזים לשיווק נכסים, שחלקם בשכונות ערביות, לא פורסמו בשפה הערבית.

ראו פרסומים נוספים בעניין:

· "אתם ברוטשילד שצועקים ״שחיתות״ כנסו ותשכילו, שחיתות מה היא" מאת מאירה פלורין

· "מק"י: כולם מתלוננים? כנראה שאנו מאוזנים. ח"כ אבקסיס: תירוץ מעפן מאת אריה ריבקינד

רשות מקרקעי ישראל על הטענות להתנהלות מפלה ולחוסר שקיפות: "אם כל המגזרים טוענים לקיפוח – כנראה שאנחנו מאוזנים" • ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: "עובדים שם בשיטת השקשוקה" • יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, ח"כ מיקי זוהר: "הרשות חייבת לפעול ביתר שקיפות כשלצדה מטה מקצועי מייעץ"

· "מועצת מקרקעי ישראל ביטלה הטבה בשווי מיליארדי שקלים לבעלי קרקעות" מאת אביב גוטר

בעקבות הלחץ הציבורי המועצה החליטה לבטל את החלטה 1370 במסגרתה העניקה המדינה הנחה משמעותית לבעלי קרקעות שביקשו להפוך מחוכרים לבעלי הזכויות המלאות בקרקע"

· "המדינה תכריע: מי יקבל הטבות במיליונים על רכישת קרקע? מאת יעל דראל

רשות מקרקעי ישראל דנה בהצעה למכור קרקעות לחוכרים בהנחה שעשויה לעלות למדינה מיליארדי שקלים. בקק"ל ובאגודה לצדק חלוקתי מתנגדים למהלך"

· "מסלול עוקף רשות מאת ארז רביב 17.05.2016 -

תוקם ועדה מיוחדת לשיווק קרקע למגורים בישובים כפריים. הממשלה החליטה להקים את הוועדה כדי למצות 40 אלף יחידות דיור שאושרו בתכניות הבנייה ולא בוצעו"

"רויטל ברילינשטיין, עורכת דין מהאגודה לצדק חלוקתי, מתנגדת להקמת הוועדה. לדבריה "לממשלה אין סמכות להקים את הוועדה הזו. הסמכות היא של רשות מקרקעי ישראל. מטרת הוועדה היא להעניק זכויות קרקעיות למי שגם ככה מקבל זכויות עודפות. הקמת ועדה שתעקוף את המקום המוסמך של מועצת מקרקעי ישראל היא בלתי סבירה, ואנחנו שוקלים הגשת עתירה נגד הקמת הועדה"

· "עתירה לבג"ץ נגד זכויות המגורים בקיבוצים מאת נחמן גלבוע

ארגונים חברתיים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל החלטה של מועצת מקרקעי ישראל, המאפשרת לקיבוצים לרכוש בצורה מרוכזת את זכויות המגורים - התנועה הקיבוצית: נזכה בבג"ץ, אבל בדרך יכפישו אותנו כגוזלי קרקעות המדינה"

"בעתירה שהגישו עו"ד רויטל ברילנשטיין ועו"ד מאיר ירום מהאגודה לצדק חלוקתי, מבקשים העותרים לבטל את החלטה 1447 שהתקבלה בינואר וזכתה לאישור שר האוצר כחודש לאחר מכן. כמו כן מבקשים העותרים להוציא צו ביניים נגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), נגד שר הבינוי והשיכון ונגד שר האוצר. צו זה אמור להיות בתוקף במשך בֵּרור העתירה, המורה לרמ"י להימנע מביצוע כל פעולה שהתקבלה בהחלטה המדוברת."

· "עתירה: לעצור את ההנחות על הקרקע שניתנות לאגודות שיתופיות מאת אביב גוטר – 04.04.2016.

ארגונים חברתיים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטה 1447 של מועצת מקרקעי ישראל, המאפשרת למושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים לרכוש קרקע בזול"

· "העברת הבעלות בקרקעות של בתים פרטיים תעלה למדינה 3.5 מיליארד ש' מאת נמרוד בוסו 17.03.2016

ניתוח כלכלי חדש מגלה כי רשות מקרקעי ישראל הציגה לממשלה לפני שנתיים נתונים שגויים לגבי המשמעויות האמיתיות של ההחלטה להעביר קרקעות ללא תמורה, שהתבססו על שומות לא עדכניות בשל החישוב השגוי, המדינה העניקה לבעלי הנכסים הטבות של מאות מיליוני שקלים"

· "הקיבוצים לחצו לקבל קרקע בחינם וכחלון נכנע - הודעה לעיתונות 10.02.2016

בימים האחרונים (ב - 8.2.2016) חתם שר האוצר על החלטה 1447 שעברה לאחרונה במועצת מקרקעי ישראל. מדובר על החלטה שמאפשרת לאגודת הקיבוץ לרכוש במרוכז את קרקעות הקיבוץ בתשלומים מגוחכים לקופה הציבורית."

· "עוד עתירה נגד מתווה הגז - הפעם של האגודה לצדק חלוקתי 01.02.2016

הקליניקה למשאבי ים וסביבה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, בשם האגודה לצדק חלוקתי: "לוחות הזמנים לפיתוח 'לוויתן', שגובשו בהחלטת הממשלה, סותרים הוראות מפורשות הקבועות בחוק הנפט"


· "ברגע האחרון: עתירה חמישית הוגשה לבג"ץ נגד מתווה הגז מאת אבי בר אלי –

אוניברסיטת חיפה, בשם האגודה לצדק חלוקתי, טוענת כי דחיית פיתוחו של מאגר לווייתן וההקלות ביצוא הגז שנקבעו במתווה מנוגדות לחוק ויש לבטלן בית המשפט העליון אישר את הגשת העתירה - שלושה ימים לפני הדיון בבג"ץ בכלל העתירות שהוגשו נגד מתווה הגז"


קטגוריות נוספות

הצטרף לרשימת התפוצה

הכנס את כתובת הדוא"ל שלך וקבל את חדשות האגודה ישירות למייל.

;