הדפס עמוד    
 
קטגוריות

הצטרף לרשימת התפוצה
הכנס את כתובת הדוא"ל שלך וקבל את חדשות האגודה ישירות למייל.
 מאשר/ת קבלת דיוור למייל
ראשי -> פעילויות האגודה -> מחאת הדיור- פעילות האגודה לצדק חלוקתי

מחאת הדיור- פעילות האגודה לצדק חלוקתי


מצוקת הדיור בישראל הולכת ומחריפה, והיא פוגעת יותר ויותר בשכבות אוכלוסייה שונות הקורסות תחת הנטל של עלויות הדיור.

בשנים האחרונות אנו עדים לנסיגה דרמטית של המדינה ממעורבות בשוק הדיור והעברה מגמתית של מרכז הכובד לשוק הפרטי. הממשלה מצמצמת במידה ניכרת את מעורבותה בתחומים כגון סבסוד משכנתאות, בניה של דיור ציבורי ושיקום שכונות, ואינה מציגה אלטרנטיבות.
 לאור זאת, הציבור הישראלי החליט לשבור את השתיקה ולצאת לרחובות בקריאה לממשלה להתערב ולמצוא פיתרון למצוקת דיור, ובימים אלה אנו עדים למחאת אוהלים שהתחילה בשד' רוטשילד בתל-אביב והתפשטה בכל הערים בארץ.
 

האגודה לצדק חלוקתי הינה חברה בקואליציה לדיור בר השגה המאגדת ארגונים לשינוי חברתי ואשר פועלת לקידום מודעות ציבורית למצוקת הדיור במדינה ולזכותו של כל אדם לדיור נאות ובר השגה, כמוכן, באמצעות הצוות המקצועי שלה, בוחנת הקואליציה את האמצעים הטובים ביותר לישראל, שיגובשו להצעת חוק ולתיקוני חקיקה. פתרון זה, ביחד עם פתרונות נוספים, יכול לשנות את תמונת המציאות הקשה.

 

מה בעצם הקואליציה לדיור בר השגה מציעה?

 הקואליציה לקידום דיור בר השגה מציעה חשיבה חדשה על בעיית הדיור בישראל ופניה אל פתרונות מקוריים, שיתנו מענה הן למחסור בדיור בר השגה והן לצורך בשילוב בין אוכלוסיות בעלות הכנסה שונה באותה סביבת מגורים (יצירת תמהיל חברתי).
 הקואליציה פועלת בין היתר לקידום חקיקה אשר תתמרץ הקצאה מכל בנייה חדשה לדיור בר השגה זאת בדומה למדינות שונות בעולם שבהן מיושמים בשנים האחרונות מודלים שונים לדיור בר השגה, כאשר כל מדינה מתאימה לעצמה את המודל העונה לצרכיה ביחס למנגנונים הקיימים וההולם את בעיותיה. עם זאת, המשותף לכולן הוא שאחוז מסוים מהדירות משמש ל"דיור בר השגה" שמאפשר לשלב משקי בית בעלי הכנסה בינונית ונמוכה גם באזורים בהם מחירי הדיור יחסית גבוהים, וכך למנוע את יצירתן של שכונות עוני ומצוקה לצד שכונות אמידות ומשגשגות.

לכתבה בעניין פגישת נציגי הקואליציה עם מייסדי המחאה במאהלים ראו:

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1235962.html

להרחבה נוספת אודות פעילות הקואליציה הנכם מוזמנים לפנות לבלוג של הקואליציה באתר:

מהתוכנית שהציג ראש הממשלה ביום 26.07.2011 לפיתרון משבר הדיור עולה שלל בעיות, והפתרונות המוצעים הינם חלקיים ביותר אשר אינם מציעים מדיניות דיור כוללת וארוכת טווח שתביא לסוף המשבר, לכך התייחס ד"ר סנדי קדר העומד בראש האגודה לצדק חלוקתי והמומחה למשטר המקרקעין הישראלי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה: "התוכנית מעורפלת מדי, אינה כוללת בניית דיור ציבורי, לא מציעה פתרונות תחבורתיים, מעניקה הטבות בדמות של פטור ממס שבח לעשירים, ולא מתמודדת עם סוגיות האי-שוויון החברתי והמרחבי בישראל".
 
הקואליציה לדיור בר השגה מארגנת מערך הרצאות ליושבי המאהלים בכל הארץ, ובסוף השבוע שעבר ד"ר סנדי קדר, הרצה בפני יושבי המאהלים בשד' רוטשילד בתל אביב, ולדעתו "אנשים מתחילים לקשור את הבעיה של צדק חלוקתי וחברתי שנובעת ממדיניות הפרטה",כמוכן לדבריו: "עד היום התרשמתי שכל אחד נלחם את המאבק הספציפי שלו, כיום יש תחושה של סולידריות. מבינים את הקשר בין הבעיות החברתיות, המאבקים של הרופאים והמתמחים ושל ההורים על מעונות היום, לבין הריכוזיות של בעלי ההון. האנשים במאהל מתחילים לחשוב בצורה מערכתית על הבעיות של החברה הישראלית. זה מאוד מרגש".
עמוד ראשי   |    מי ארנחנו   |    לנד ווטש   |    מפעיליות האגודה   |    פרסומים   |    קישורים   |    צור קשר   |    עברית   |    العربية   |    English
האגודה לצדק חלוקתי יפו 51, ת.ד. 125 חיפה, מיקוד 31000 טלפקס: 04-8555456
כל הזכויות שמורות © Built by B-com